Solidarnoœæ, komisja miêdzyzak³adowa, pracowników oœwiaty i wychowania, Katowice, stan wojenny, Jaruzelski, zwi¹zek zawodowy, grafika, piosenki internowanych, internowanie, ZOMO, IPN, genera³, dokumenty
Stan wojenny paradoksalnie spowodował ogromny wzrost zapotrzebowania na dostęp do niezależnej od komunistycznej propagandy informacji. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać niezależne wydawnictwa i drukarnie. Wiele z nich było szybko rozpracowywanych i likwidowanych przez SB, ale na ich miejsce powstawały nowe.
Wydawane w podziemiu gazety czasami miały po kilka wydań i były skierowane do niewielkiego kręgu odbiorców. Ale pojawiły się też tytuły o których słyszał cały kraj, które, z niewielkimi przerwami, ukazywały się przez cały okres stanu wojennego i późniejszej "normalizacji". Jednym z najbardziej znanych był chyba "Solidarność TYGODNIK MAZOWSZE".
Trudno przypuszczać, że ktoś jest w posiadaniu wszystkich gazetek wydawanych w tamtym okresie. Tym bardziej, że nie tylko ich wydawanie, ale również kolportaż czy nawet posiadanie stanowiło zagrożenie represjami ze strony komunistycznych władz. Poniżej zamieszczamy kilka wybranych periodyków. Ich jakość dla nas przyzwyczajonych do nowoczesnych technik poligraficznych może wydawać się mało zachwycająca. Ale trzeba pamiętać, że powstawały na prymitywnych, często domowej roboty, powielaczach, drukowano je na kiepskiej jakości papierze zdobywanym czasem wręcz cudem. Dla czytelników jakość wówczas nie była ważna. Ważniejszy był dostęp do niekontrolowanej informacji, a może jeszcze bardziej świadomość, że Solidarność żyje i walczy, że takie gazetki wogóle się pokazują.
Ale niezależne wydawnictwa to nie tylko bibuła. Zajmowały się również wydawaniem książek, broszur, kalendarzy, kaset magnetofonowych i magnetowidowych. Wydawały również banknoty i znaczki pocztowe państwa podziemnego, stanowiące rodzaj cegiełek na działalność opozycyjną. Poniżej przedstawiamy trzy spośród licznych banknotów wydanych w stanie wojennym, oraz link do strony ze znaczkami pocztowymi.